Turystyka

Pomorze – turystyczny raj

Pomorze to historyczny region ciągnący się na zachód od ujścia Wisły, aż do ujścia niemieckiej rzeki Reknicy. W Polsce Pomorze obejmuje rejon wybrzeża Bałtyku województw Pomorskiego i Zachodniopomorskiego i stanowi letnią stolicę wypoczynku nie tylko Polaków, ale także turystów z całego świata. To właśnie tutaj znajdują się najpiękniejsze nadmorskie plaże a także malownicze jeziora ukryte pomiędzy wzniesieniami Kaszub lub Kociewia. Historia tego regionu pozostawiła na tym terenie tysiące świadectw tak podziwianych przez odwiedzających Pomorze.

Najpiękniejsze nadmorskie plaże Pomorza

Wśród plaż Pomorza trudno jednoznacznie ocenić, która z setek zagospodarowanych, bezpiecznych i czystych plaż wiedzie prym. Najczęściej jednak wskazuje się plaże w Świnoujściu, jako tą najlepszą. Turyści zachwyceni są przede wszystkim jej szerokością, dochodzącą do 200 metrów.

W szranki ze Świnoujściem staje plaża w Chałupach. Położenie tej plaży z jednej strony od otwartego Bałtyku a z drugiej od zatoki sprawia, że plaża ta jest mekką dla uprawiających sporty wodne. Nie mniejszą furorę wywołuje także plaża w Kołobrzegu. Warto także poznać setki innych plaż o wiele bardziej kameralnych i gwarantujących wypoczynek w komfortowych warunkach.

Wypoczynek nad jeziorem

Ukształtowanie Pomorza sprawia, że wielu turystów wypoczywa nad jednym z wielu krystalicznie czystych jezior tego regionu. Ulubionymi jeziorami wypoczywających w województwie pomorskim są jezioro Węgorzyno z plaża w Sulęczynie, jezioro Dymno lub jezioro Karsińskie. W województwie zachodniopomorskim najwięcej turystów spotkamy nad jeziorem Trzesiecko w Szczecinku, jeziorem Wicko w Łącku i jeziorem Myśliborskim.

Zwiedzamy Pomorze

Podobnie jak z plażami trudno jednoznacznie określić, które z tysięcy pomorskich zabytków wiedzie prym. Na pewno stare miasto w Gdańsku jest jednym z kultowych miejsc. Nie mniej atrakcji napotkamy w głębi regionu odwiedzając Malbork i inne zamki krzyżackie. Niesamowite wrażenie sprawi także odwiedzenie Stargardu Szczecińskiego i jego zabytków oraz kaplicy Templariuszy w Chwarszczanach.

Źródło zdjęć: pixabay.com, pexels.com

StartTekstyMapa strony